Od čtvrtka do neděle se v Plzni uskuteční Zimní mistrovství České republiky v plavání. V bazénu na Slovanech tentokrát nepůjde jen o domácí medaile, ale také o plnění limitů pro mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které hostí v polovině prosince Kodaň. Oproti předchozím letům, kdy měli plavci možnost plnit limity v určitém časovém období, tentokrát rozhodne jejich výkon dosažený na republikovém šampionátu. Právě plzeňský závod je podle nově nastaveného systému jedinou příležitostí k zaplávání kvalifikačního času. Další podrobnosti popisuje reprezentační trenér Vlastimír Perna.
Proč se změnil systém plnění limitů pro ME 25 a co si od nového způsobu plnění limitů slibujete?
Systém plnění limitů se změnil i nezměnil. Shodný zůstal výchozí limit, kterým je 16. místo z předchozího evropského šampionátu. Stejně tak byl zachován lehčí limit pro 2 ročníky plavců, kteří letos a vloni skončili juniorský věk. Odstup od limitu A je nyní pouze 1 %, ale pro nejlepší "postjuniory" dostatečně motivační. Podstatnou změnou je jednorázová soutěž pro plnění limitů, oproti několikaměsíčnímu kvalifikačnímu období v minulosti. Cílem je navodit určitý model pro trenéry i plavce pro správné načasování přípravy a zvládnutí tlaku vyvolaného nutností podat co nejlepší výkon právě teď. Dlouhodobým cílem je naučit reprezentanty zvládat takové extrémní situace nejen na domácích soutěžích, ale i na vrcholných mezinárodních akcích.
Má šanci dostat se do nominace i plavec, který na ZMČR limit nezaplaval?
Šance je, byť minimální. Lze využít možnosti požádat o divokou kartu a prokázat vážný důvod, který znemožnil splnění limitu pro ME. Je rovněž možné doplnit plavce bez limitu pro potřeby sestavení štafet.
Jaký se volí postup, když např. plavec s úspěchy na předchozích šampionátech nemůže např. ze zdravotních důvodů startovat na ZMČR?
Postup je obdobný jako u předchozího případu. Tedy požádat o divokou kartu. Kromě toho je v kompetenci reprezentačního trenéra posoudit, zda zdravotní potíže nebyly tak závažného charakteru, aby výrazně ovlivnily výkonnost na ME. Konečnou nominaci schvaluje Výkonný výbor ČSPS dle návrhu reprezentačního trenéra.
Bude se tento systém týkat i dalších akcí jako ME 2018, MS „25“ 2018 apod.?
Ano, snahou je, aby byla tato forma kvalifikace na vrcholné soutěže aplikována na ME a MS i v dalších letech, minimálně do OH 2020. Rozdíl by měl být pouze v tom, že před šampionáty v krátkém bazénu (zimní sezóna) by probíhala kvalifikace 2-3 týdny před začátkem ME nebo MS. Zatímco v letní sezóně a před šampionáty v dlouhém bazénu by měl být odstup cca 10-11 týdnů. Rozdíl je především v rozdílné délce zimní a letní sezóny. Zimní sezóna trvá pouze 14-16 týdnů, kdežto letní 30 týdnů i více. Lze tak v letní přípravě zařadit po kvalifikaci další desetitýdenní tréninkový cyklus.