S Lunak 2Mírně klidnější dopoledne se z českého pohledu odehrálo v sobotu na mistrovství Evropy v plavání v Bělehradě. Z českého týmu se jako jediný kvalifikoval do semifinále Sebastián Luňák v polohovém závodě na 200 metrů. Mezi semifinalisty se prosadil 13. časem 2:02.26. Těsně utekl postup Kristýně Horské na prsové padesátce. Na své doplňkové trati se dostala až do rozplavání o poslední semifinálové místo, v němž byla úspěšnější Bulharka Petkova a Horská skončila na 17. místě.

Na semifinále se může těšit Sebastián Luňák v polohovce na 200 metrů. V rozplavbě útočil na svůj osobní rekord, za kterým sice zaostal o čtyři desetiny, ale i tak si za výkon 2:02.26 vysloužil postup mezi elitních šestnáct polohovkářů. Jeho čas znamenal 16. místo a po odečtení dvou maďarských plavců a jednoho Izraelce jde do semifinále ze 13. pozice. Druhý český reprezentant Jakub Bursa sice doplaval v čase 2:04.25, ale po skončená závodu byl diskvalifikován.

Prsařka Kristýna Horská se posílená včerejším titulem mistryně Evropy z dvousetmetrové trati představila v rozplavbách na nejkratší padesátce, na níž se objevuje jen zřídka. Horská si o setinu zlepšila osobní maximum na 31.94 a byla po uzavření rozplaveb na dělené 18. pozici. Pravidlo o postupu jen dvou plavkyň z jedné země posunulo českou reprezentantku na sdílené 16. místo a tím i do rozplavání o poslední místo v semifinále. Po skončení standardního dopoledního programu byla soupeřkou Horské Bulharka Diana Petkova. Zatímco Horská předvedla podobný výkon jako v rozplavbě 31.97, Petkova zrychlila na 31.78 a semifinále tak bude bez české účasti.

Na kraulové padesátce měli v rozplavbách nastoupit dva čeští reprezentanti, ale Daniel Gracík nakonec nestartoval. O semifinále tak usiloval pouze Jan Šefl, kterému výkon 23.36 v disciplíně, kterou běžně neplave, na postup na 62. místě nestačil a byl vyřazen.

Sobotní finálový blok začíná v přímém přenosu kanálu Nova Sport 1 v 18:30 a právě v tento čas poplave Ondřej Gemov finále na 200 metrů motýlek. V 18:37 startuje Barbora Janíčková ve finále kraulové padesátky a o 10 minut později absolvuje finále krátké polohovky Barbora Seemanová. Jako poslední zasáhne do finálového programu v semifinále na stejné trati jako Seemanová ve 20:11 Sebastián Luňák.