HorskaČesko má na mistrovství Evropy v Bělehradě zásluhou Kristýny Horské třetí zlatou medaili. Na trati 200 metrů prsa navázala na dvě prvenství Barbory Seemanové a raduje se ze svého premiérového titulu mistryně Evropy i splnění A limitu pro olympijské hry 2:23.60. Druhé bělehradské finále si na kraulové padesátce vybojovala Barbora Janíčková, která jde do finále s časem 24.92 ze 3. místa. O další dva průniky do finále se ze 7. pozice postarali Barbora Seemanová na krátké polohovce a Ondřej Gemov na motýlkové dvoustovce.

Kristýna Horská ve své kariéře zažívala spoustu peripetií se zdravím a dnes se dočkala za svou nezdolnost zasloužené odměny. Od začátku finále nenechala nikoho na pochybách, že míří za svým cílem, kterým byl v první řadě olympijský A limit pro Paříž, a současně vládla závodu prakticky od prvních metrů. Horské se podařilo všechny síle naplnit. Časem 2:23.60 pokořila o 31 setin A limit pro olympiádu, o 68 setin překonala český rekord, a navíc za sebou o 1.60 sekundy nechala všechny soupeřky a doplavala si pro první zlatou medaili z mistrovství Evropy. Doposud byl jejím jediným medailovým úspěchem bronz z prosincového ME v krátkém bazénu v Otopeni.

„Jsem strašně spokojená. Hlavní můj cíl byl hlavně zaplavat limit na olympiádu. A k tomu zlato, to je opravdu jenom bonus a já nevím, co k tomu pořádně ani říct. Věděla jsem o nich (soupeřkách), ale tím, že jsem byla odskočená, když jsem cítila už na obrátkách, že jsem trošku před nimi, tím mi to dávalo větší sebedůvěru, do toho víc kopnout a začít jim ujíždět. Očividně jsem si dobře rozložila síly a opravdu jsem nevyhnila a vyšlo mi všechno tak, jak mělo. Obrátky mi šly, krásně mi to klouzalo a byl nejlepší závod v mém životě,“ radovala se v cíli 26letá evropská šampionka a teď už dvojnásobná olympionička Kristýna Horská.

Sprint na 50 metrů volný způsob je po stometrové trati druhou disciplínou, na níž se Barbora Janíčková z finálové účasti. Svou formu ukázala už stříbrem na stovce a v dnešním semifinále se poprvé v životě dostala pod hranici 25 sekund. V osobním rekordu 24.92, kterým jen o 22 setin zaostala za áčkovým limitem do olympijské Paříže, si zajistila v součtu obou semifinálových závodů 3. místo.

„Za ten čas jsem samozřejmě ráda. Konečně se podařilo prolomit hranici t25 vteřin a jsem moc ráda, že mi to zajistilo i finále, na které se moc těším. Nechci to zakřiknout, ale určitě bych chtěla rychlejší čas a uvidíme, na co to pak bude ve finále stačit,“ řekla po doplavání Barbora Janíčková. Druhá Češka v semifinále Daryna Nabojčenko zaplavala čas 25.64, kterým skončila patnáctá a do finále nepostoupila.

Jak se zdá, pro Barboru Seemanovou neexistují žádné hranice.  Před čtyřmi týdny si přivlastnila český rekord v polohovce na 200 metrů, kterou plave jen velmi zřídka, a zítra na ní poplave evropské finále. Oproti ranní rozplavbám zrychlila mistryně Evropy z kraulových tratí na 100 a 200 metrů o více než 4 sekundy a sedmým nejlepším výkonem 2:14:14 se kvalifikovala do finále.

„Jsem spokojená, plavalo se mi krásně. Jela jsem na 150 metrů, pak jsem si na kraulu trošku povolila. A bylo to docela rychlé semifinále, takže jsem ráda, že jsem ve finále. Určitě se těším. A těším se, že se ráno vyspím. Konečně trošku dospím ten deficit ze včerejška, protože jsme končili pozdě a prostě tam holky potrápím a zkusím udělat nějakou konkurenci,“ rozdávala kolem sebe pozitivní energii Barbora Seemanová.

Na 200 metrů motýlek se v semifinále představili dva čeští plavci. Sebastián Luňák předvedl svůj letošní nejlepší výkon 1:58.58 a obsadil 14. příčku. Ondřej Gemov si udělal ze semifinále své malé soukromé drama. Ve srovnání s rozplavbou zkvalitnil v prvním semifinálovém závodě svůj čas o 62 setin sekundy na 1:57.13 a musel na průběžném 4. místě čekat, jak dopadne druhé semifinále. Nakonec všechno klaplo a zítra půjde do bojů elitní motýlkové osmičky ze 7. pozice.

„Spokojenost na mé straně je i není. Doufal jsem, že se mi to pojede aspoň tak dobře jako ráno, což se nestalo. Nicméně po tom, co jsem dojel, tak jsem opravdu doufal, že se do toho finále dostanu, abych měl možnost si spravit chuť. Když jsem sledoval druhou rozplavbu, tak jsem si myslel, že mi z toho praskne pumpa, jak jsem byl napnutej. Ale je to tam a doufejme, že zítra to bude o něco lepší,“ podělil se o své silné emoce Ondřej Gemov.

Smolně skončilo semifinále prsové padesátky pro Vojtěcha Janečka. 22letý reprezentant absolvoval své semifinále v čase 27.57, což by byl výkon jen 5 setin za jeho vlastním českým rekordem. Jenže po skončení závodu rozhodčí diskvalifikovali právě Janečka a spolu s ním i Bulhara Ljubomira Epitropova.

„Napřed jsem vůbec nevěděl. Dohmátl jsem s čistým svědomím, ale už jsem byl u rozhodčích. Ukázali mi video a šel jsem k nim se sebedůvěrou. Když jsem tam šel, tak hnedka jsem ji ztratil. Zasloužil jsem si to. Bohužel mají podvodní kamery a načapali mě při špatném dohmatu. Dneska se to vymstilo mě, ale je určitě skvělé, že to tady je. Dneska jsem na to dojel já, příště to bude někdo jiný. Určitě to bylo nevědomé. Ale hodnotím to skvěle. Závod jsem si moc užil. Určitě z toho nejsem zklamaný, bylo by to nakonec 11. místo, takže postup do finále by mi stejně utekl. Kdyby to bylo do 8. místa, tak bych to hodnotil asi úplně jinak,“ popsal důvody diskvalifikace Vojtěch Janeček.

Do zítřejších finálových závodů nastoupí v 18:30 Ondřej Gemov, o 7 minut později Barbora Janíčková a Barboru Seemanovou čeká start v 18:47. Přímý přenos na kanálu Nova Sport 1 začíná v 18:30.