MS zeny 10kmMistrovství světa dnes v jihokorejském Josu, kde probíhají soutěže v dálkovém plavání, pokračovalo závodem na 10 kilometrů v kategorii žen. V závodě šlo kromě medailí také o deset míst na Olympijské hry, takže startovní pole bylo opravdu nabité. Obě české závodnice skončily ve čtvrté desítce, Alena Benešová doplavala na 34. místě, Lenka Štěrbová obsadila 40. příčku. Závod ovládla čínská závodnice Sin Sin.

Na start dnešního závodu se postavilo celkem 64 závodnic, mezi kterými byla celá aktuální světová špička. Možnost kvalifikace na Olympijské hry do Tokia byla velkým lákadlem pro všechny olympijské, světové i kontinentální medailistky. Českou republiku reprezentovaly Alena Benešová a Lenka Štěrbová.

Důležitost závodu se ukázala i ve vodě, kde byl k vidění velmi taktický začátek. Žádná ze závodnic nechtěla zbytečně čerpat síly, které by ji pak ve finiši mohly scházet. Až do poloviny závodu plaval hlavní balík čtyřiceti závodnic pohromadě a v něm také obě Češky. Tempo se pak začalo rychle stupňovat. Z balíku nejprve odpadla Lenka Štěrbová, následně i Alena Benešová a k vidění byl až neuvěřitelný závěr zhruba patnácti závodnic. O kvalifikaci na Olympijské hry rozhodovaly desetiny sekund a některé dohmaty museli přezkoumávat cíloví rozhodčí ve foto finiši. Mezi první a třináctou závodnicí byl nakonec rozdíl pouhých 4,8 sekundy.

Novou mistryní světa se stala čínská závodnice Sin Sin, která před dvěma lety v Budapešti skončila na této trati až sedmnáctá. Stříbro vybojovala Američanka Haley Andersonová a bronz si z Jižní Koreji odveze Italka Rachele Bruniová. Na Olympiádu se pak kvalifikovali ještě závodnice z Německa, Francie, Brazílie, Austrálie a Nizozemska. Německo a Spojené státy americké budou mít v Tokiu dvojnásobné zastoupení. Obhájkyně titulu Francouzka Aurelie Muller dohmátla jedenáctá, pouhou desetinu sekundy za 10. místem.

České plavkyně po odpadnutí z hlavního balíku stále bojovaly o co nejlepší umístění. Nakonec se v závodě lépe vedlo Aleně Benešové, která doplavala na 34. místě se ztrátou 3 minut. „Chtěla jsem se umístit co nejlépe, přeci jen je rok před olympiádou. Z výsledku tedy šťastná nejsem. Trať byla trochu jiná než na jiných velkých soutěžích, bójky nebyly moc vidět a hodně vynášely, o to těžší závod byl. Mrzí mne, že jsem se neudržela s hlavním balíkem až do konce závodu. Momentálně bojuji víc se svou hlavou a tělem než se soupeřkami, ale těším se na 5 km. Mám poloviční trať raději, tak snad se mi podaří i lepší umístění,“ hodnotila závod a svůj výkon Alena Benešová. Druhá česká plavkyně Lenka Štěrbová uzavřela čtvrtou desítku, když ztratila necelých 6,5 minuty a skončila na 40. pozici. „Vyhovovala mi dneska teplota vody, byla kolem 23 stupňů, ani nebyly vlny, takže to se mi docela líbilo. Závod byl opravdu hodně rychlý. Za tři dny mne čeká závod na 5 kilomterů, na ten se těším, mohlo by mi to více sedět," popsala závod a nastínila další plány aktuální mistryně republiky Lenka Štěrbová.

Tým dálkových plavců má po dvou zavodních dnech zítra volno a český pohled se na mistrovství světa v plaveckých sportech opět přesune zpět do Kwangdžu k synchronizovanému plavání. Na startu bude olympionička Alžběta Dufková, která má na programu volnou sólovou sestavu. Celkem se představí 32 závodnic, Dufková startuje 26. a bude chtít vylepšit své umístění z technické sestavy z úvodního dne šampionátu, kde skončila na 17. pozici.